10.12.2013

10 ieteikumi veselīgam miegam

10 ieteikumi veselīgam miegam Trešdaļu savas dzīves cilvēks pavada guļot. Mēs bieži nedomājam, kāpēc mēs guļam, tomēr apzināmies, ka miegs liek mums justies labāk, tas padara mūs modrus, enerģiskus, laimīgus.

Katrs no mums ir pieredzējis situācijas, kad negulētas naktis, laika joslu maiņa vai nemierīgs miegs ietekmē gan veselību, gan garastāvokli. Uzziniet, kā nodrošināt veselīgu un ciešu miegu.

1. Uzturēt regulāru miega un nomoda laika grafiku, tostarp arī brīvdienās 

Mūsu miega un nomoda ciklu regulē "diennakts pulkstenis”. Regulāra pamošanās noteiktā laikā no rīta palīdz ar iemigšanu naktī. Organisms ātri pierod pie šāda režīma un pamošanās vai iemigšana vairs nesagādā raizes.

2. Izveidot nomierinošu gulētiešanas rituālu

Karsta vanna, grāmatas lasīšana, meditācija vai relaksējoša mūzika pirms gulētiešanas nomierina prātu, samazina stresu un trauksmainību. Pirms miega nav ieteicams klausīties skaļu mūziku, strādāt, risināt ģimenes problēmas utt. Interesanti, ka spoža gaisma vakaros arī var iztraucēt miega ritmu, jo tā signalizē neironiem, kas kontrolē miega un nomoda ciklu, ka ir laiks mosties, nevis iet gulēt.

3. Izveidot miegu veicinošu vidi

Nodrošināt guļamistabā tumsu, klusumu, vēsāku gaisu vai mitrinātu gaisu, ja tas ir nepieciešams. Interesanti, ka pulkstens nereti ir viens no traucējošākajiem priekšmetiem guļamistabā. Nespējot aizmigt un nemitīgi skatoties pulkstenī, rēķinot gulēšanai atlikušās stundas, tiek radīts stress.

4. Gulēt uz ērta matrača un spilvena

Gultai jābūt komfortablai un atbilstošai cilvēka fizioloģiskajām īpašībām. Ja cilvēks ilgi nevar iekārtoties un grozās no viena sāna uz otru, tas samazina miega ilgumu un no rīta ir grūtāk pamosties.

5. Izmantot guļamistabu tikai gulēšanai

Guļamistabai ir jāasociējas ar miegu un gulēšanu. Dators, televizors un ar darbu saistīti priekšmeti novērš domas no gulēšanas.

6. Paēst 2-3 stundas pirms gulētiešanas

Smagi vai asi ēdieni, pārāk daudz šķidruma tieši pirms gulētiešanas rada diskomfortu un ietekmē miega kvalitāti. Veselīgs dzīvesveids ir laba miega garantija.

7. Fiziskas aktivitātes

Nodarbošanās ar sportu nodrošina ķermeņa vitalitāti, normālu asinsriti un vielmaiņu. Viegls sagurums pēc fiziskām aktivitātēm palīdz aizmigt ātrāk. Svarīgi nenodarboties ar sportu tieši pirms gulētiešanas, jo tiek paaugstināta ķermeņa temperatūra un enerģijas līmenis, kas var iztraucēt iemigšanu.

8. Izvairīties no kofeīnu saturošiem produktiem

Kofeīns ir stimulants, kas padara mūs modrākus un nodrošina papildu enerģiju. Vispopulārākie kofeīnu saturošie produkti ir kafija, tēja, atsevišķas limonādes un šokolāde, tāpēc vēlams tos nelietot 6-8 stundas pirms gulētiešanas.

9. Izvairīties no nikotīnu saturošiem produktiem

Nikotīns, tāpāt kā kofeīns, ir stimulants. Nikotīns, ne tikai negatīvi  ietekmē miegu, bet veselību kopumā. Traucēts miegs ir viens no iemesliem, kāpēc būtu jāatmet smēķēšana.

10. „Nē” alkoholam

Var šķist, ka alkohols darbojas, kā nomierinošs līdzeklis, taču tā nav. Ir pierādīts, ka alkohols rada miega traucējumus, tādējādi ietekmējot miega kvalitāti. Tāpēc jāizvairās no alkohola lietošanas dažas stundas pirms gulētiešanas.

 
Atpakaļ